10 съвета за храненето, които ще променят начина ви на живот
Съобразителността е качество, което става все по-важно с оглед колко бързо започва да се движи света и колко по-заето става ежедневието ни с времето. В този сценарий, съобразителността ви помага да обърнете внимание на конкретната задача, с която сте заели в момента, вместо да мислите как може да направите всичко наведнъж. Съобразителността в храненето може да промени живота ви в наистина много аспекти. Дали искате просто да избегнете преяждане или се опитвате да изгубите някой и друг килограм, съобразителното хранене ще ви помогне в контролирането на порциите и всъщност в по-голямата наслада от храненето. Ето 10 съвета от нас за по-съобразително хранене, които може да имате предвид, за да развиете опит в хапването в умереност и сдържаност:
Стойте настрана от телевизори и други екрани
Екраните са най-големия враг на съобразителното хранене. В днешно време, повечето от нас хапват, гледайки любимото си предаване или новия епизод на сериала, който дават по телевизията. Фокусирани към предаването, докато се храните, не можете да следите количеството храна, което консумирате и изведнъж стигате до там, че просто не можете да разберете къде е изчезнала цялата храна. За да се храните съобразително, важно е да изключите телевизора и да загасите всички екрани и дисплеи, за да не ви разсейват.
Отпуснете се и релаксирайте, докато се храните
Дори и в този забързан свят, трябва да намерите малко време и да се нахраните на спокойствие. За съобразителното хранене е важно да седнете и да се фокусирате в храненето, вместо да се опитвате да вършите и други неща, докато се храните. Ако сте прекалено заети, преглеждате мейлите си и се занимавате с работа, отново ще стигнете до там, че не знаете колко сте изяли и дори няма да се насладите на храната.
Разделяйте храната си на порции, преди да сте започнали
Ако искате да се храните с мярка, сервирайте порциите си в чиния или купичка вместо да хапвате директно от опаковката или тенджерата. Много често срещано е да изяждате повече отколкото си мислите, че ще изядете, когато целия пакет е пред вас, така, че е важно да разпределите порциите си и сами можете да прецените по-добре, колко големи да са те. Това също ще ви помогне да оценявате повече храната си.
Съобразете храната си с емоциите и нуждите си
Преди хранене, е важно да рефлектирате върху емоциите си, за да разберете дали всъщност сте гладни. Замислете се дали посягате към пълната чиния защото сте стресирани, тъжни или просто отегчени. Също така, рефлектирайте емоциите и нуждите си за храна преди да изберете какво искате да ядете, какво всъщност ще ядете и как ще се нахраните.
Оставяйте лъжицата си след всяка хапка
Много често срещано е да отхапем хапка от храната ни и вече да посягаме за втора, още преди да сме довършили първата. Това води до излапване на огромни количества, без да се обръща внимание. Така, че опитвайте да оставяте приборите след всяка хапка, която вече сте хапнали преди да сте посегнали за друга.
Изберете си по-малка чиния
Друг начин да се съобразявате с това което хапвате и колко хапвате е просто да си изберете по-малка чиния, когато сервирате за себе си. Това ще ви помогне да контролирате порциите си, което е най-подходящия метод, ако се намирате пред изобилие от храна. По-малките чинии ще ви помогнат да хапвате точно колкото ви трябва и да помислите преди следващото сервиране.
Хапвайте на тихо
Няма нищо по-хубаво от това да се храните на фона на тишина. Храната е жизненоважна, за да живеем пълноценно и поради това, е важно да се обръщате към всяко хранене с пълно внимание. Това е нещо, което можете да „тренирате“, когато се храните сами. Докато мозъкът ви се върти между произволни мисли и идеи, опитайте се да се концетрирате в действието, с което сте се заели в момент т.е хапването. Оценете го като усетите всички аромати, вкусове и консистенции на храната си.
Не си слагайте повече отколкото всъщност можете да поемете
Родителите ни от малки се опитват да ни научат, че трябва да изяждаме всичко от чинията си. Докато това е здравословен навик и първоначално ви кара да си слагате по-малки порции, важно е да не се натъпквате, само защото не искате да прахосвате. Фокусирайте се относно собствените си нужди и в случай, че не можете да довършите порцията си, оставете я за по-късно.
Сдъвквайте всяка хапка добре
Един от най-простите начини да се храните със доза съобразителност е да сдъвквате внимателно всяка хапка вместо да излапвате всичко на огромни хапки. Препоръчват се около 30 сдъвквания за добра перисталтика. Като се дистанцираме от това, този метод също ще ви помогне и да се насладите на текстурата и вкуса на храната си преди да сте я преглътнали. Също така, ще ви предотврати от преяждане и ще се чувствате с пълен стомах с по-малко поета храна.
Бъдете благодарни за храната си
Когато се готвите да хапвате, паузирайте за момент и просто благодарете за затова, че имате дадената храна пред себе си. Зависейки от вашите вярвания, можете да благодарите на фермерите, които са добили зеленчуците ви, на земята, че ни дава ресурсите, за да растат, на работниците, които са ги пакетирали и на вашето семейство, че са ги купили и приготвили за вас. Хубаво е да си създадете такъв навик за съобразително хапване, като имате предвид целия положен труд, за да може тази храна да бъде пред вас.
Източник: recipes.timesofindia.com